JAK TO JE..

Pásmo: 

Síť Bishboun.net  funguje na technologii wifi v pásmu 2,4GHz, 5GHz, 10GHz a 60GHz . Jelikož je dnes situace s volným pásmem  žalostná, je dobré si uvědomit, že "vzduchem" připojení moc garantovat nejde, tedy alespoň ne 100% rychlost. Jsou lokality kde při naskenování frekvenčního pásma zjistíte i 80 - 100 různých SSID  a mnohdy je i 10 různých ISP na stejné frekvenci. Rušení signálu tedy může být obrovské i při krásné viditelnosti.  Na druhou stranu se snažíme s konkurencí vycházet a nerušit si  spoje. I když se to nemusí podařit vždy.

Rychlost:

Každý zákazník má svou rychlost a o tu se samozřejmě s nikým nedělí. Limity bezdrátového připojení jsou např. dostupnost a kvalita signálu v dané lokalitě, limit vstupní konektivity, maximální propustnost páteřních spojů.  Ono číslo (např 20Mbps) ,které si měsíčně platíte je maximální propustnost, která je nastavena v hlavní řídící jednotce a udává "KAM AŽ LZE".  Každopádně v naší síti se snažíme o to, aby každý měl nakoupenou propustnost průchozí až na klientskou jednotku. Jsou i ISP co Vám "rychlost skutečně odesílají", ale už je nemusí trápit to zda-li vy jí přijímáte. S propustností samozřejmě souvisí i starý trend omezovaní  rychlosti jako je FUP, Systém priorit, apod. Chápu jiné ISP proč tento krok dělají - jednoduše potřebují do daného spoje nacpat co nejvíce uživatelů a to tak aby jim jeden stahovač neobsadil  celou páteř a zbytek lidí se může jít klouzat, protože se jim bude kousat i rádio. FUP známe u každého operátora, stáhnete nějaký balík dat a když ho přečerpáte tak se omezí rychlost na minimum (nebo se úplně vypne). Systém priorit je řekněme chytřejší řešení. Zjednodušeně to funguje tak, že ISP Vám dovoluje ve svém provozu serfovat a sem tam si něco malého stáhnout. Pokud ovšem například ve špičce začnete stahovat veliký balík dat, tak Vás systém automaticky po stažení  určité velikostí dat v daném spojení omezí třeba na 30% Vámi nakoupené rychlosti (třeba z nakoupených 10Mbps na 3Mbps). Nicméně až si dotyčný stáhne onen film v Ultra HD kvalita tak mu systém opět rychlost zvedne a zákazník ani nic poznat nemusí. V těchto případech ani tedy nechápu proč nabízejí  30Mbit připojení. Člověk co si takovou propustnost linky kupuje jí určitě nechce na serfování a poslech rádia. Ale budiž.  V naší síti neomezujeme propustnost linky k zákazníkovi.

Proč nenabízíme rychlost 1000Mbit/s ???

Jednoduše proto, že je to blbost.  Důvody jsou jednoduché a prosté.

- hlavním důvodem proč jiní poskytovatelé nabízejí takovéto rychlosti, je že ono kouzelné číslo 1000Mbit/s, 1Gbit/s apod. se prostě lépe prodává. Zákazník si tedy kupuje pouze onu teoretickou možnost, kterou zaplatí, nicméně ji z 99%  nikdy nevyužije. Pokud si tedy zákazník chce koupit tuto rychlost (propustnost) a využívat ji, měl by znát odpovědi na následující jednoduché otázky... 1) Mám vůbec v PC síťovou kartu, která umí 1000/100/10 Mbit????? Některé počítače, který má běžný internetový konzument doma umí pouze 100/10 nebo má starší wifi router.  2) Využívám já nebo můj poskytovatel připojení technologii , která mě, ale i třeba sousedům v domě poskytne onu rychlost???? Ruku na srdce, pro poskytovatele je nejlepším řešením  namontovat mikrovlnný spoj např. 1,2Gbit/s a připojit na něj 20 bytu. Už teď víte, že 1Gbitu by tedy docílil pouze jeden uživatel. Málokterý poskytovatel je schopen zasednout k rýsovacímu prknu, najmou lidi, projít úřednickým kolečkem  a hlavně zafinancovat optické rozvody (bavíme se o milionech Kč). Konkrétně v Ústí n.L. bych věděl  max o 3 firmách, které se výhradně zaměřují na panelové domy. Pokud Vám někdo nabízí optiku a zároveň by rád na střechu umístil anténu.....nevěřte mu ani slovo...optika to není!! :-) 3) Využijete 1000Mbitovou rychlost z běžně používaných serverů (uloz.to, youtube, apod)???Ani náhodou!!!! Důvodem je hlavně to, že i tyto servery, kam se připojují tisíce, deseti tisíce  a více uživatelů mají také omezenou rychlost svého připojení v řádu xGbitů. Internetová síť by se dala přirovnat  k řetězu tzn. internet a stahování Vám půjde pouze tak rychle jaký bude ten nejslabší článek řetězu (1-vlastní síťová karta, 2-technologie jakou jste připojeni, 3-rychlost jakou Vám dovolí server, ze kterého stahujete) Pokud jste na aspoň jednu otázku odpověděli  NE, tak věřte, že 1000Mbit pro Vás nemá, žádný smysl a Váš poskytovatel Vám chce pouze prodat pěkné "číslo". Pro ilustraci Vám mohu říci, že běžnému uživateli na pouhé serfování  stačí 4Mbps, pro stahování z běžných komerčních serverů postačí 20Mbps, IPTV kolem 4 - 8 Mbps  resp. 20Mbps pro HD kvalitu. 

Vysokou propustnost 1Gbit využije uživatel, který skutečně odesílá / přijímá velký datový balík, přičemž ví, že konektivita protistrany je schopna takto rychle přijímat/odesílat (viz programátoři na Home Office). Běžný uživatel využije tuto rychlost (propustnost) pouze v případě, kdy si "měří rychlost připojení". Provider to samozřejmě ví a potřebuje lidi, kteří nakupují VELKÉ A NEPOTŘEBNÉ NIC.

PROBLEMATIKA K ZAMYŠLENÍ. Představte si, že někteří poskytovatele nabízejí například 20Mbps za 350,-Kč/měsíčně, 50Mbps také za 350,-Kč, 100Mbps ,500Mbps nebo i 1000Mbps stále za stejné nebo podobné peníze. Není to divné??? Zkuste jít na čerpací stanici a zeptejte se obsluhy zda-li by Vám nedali plnou nádrž za cenu deseti litrů :-) a uvidíte co Vám na to řeknou. Poskytovatel internetu, který má takový ceník totiž ví, že udávanou rychlost nevyužijete (resp. 98% klientů jí nevyužije). Tím, že si jí koupíte, totiž pouze souhlasíte s tím, že poskytovateli budete platit více, ale Vámi využívaná rychlost bude kolem 2 - 5% z nakoupeného 1GB. Co jste tedy za peníze získali?? Získali jste možnost říci přátelům u piva, že když si změříte rychlost internetu, tak jste připojeni k 1GB síti....ovšem jestli jí skutečně využíváte je věc druhá.

Kdy má tedy smysl 1000Mbit v síti??? Například v domácí síti, když si koupíte domu NAS server na zálohu svých dat, nebo prosté úložiště filmů. Pak s chytré TV můžete rovnou z NASky sledovat i film v Ultra HD kvalitě bez zakousnutí obrazu. Závěrem Vám chci říci, nenechte se obalamutit. Pro normálního serfujícího uživatele postačuje 4Mbit. Na IPTV je minimum 3Mbity ovšem ideálně 10Mbit, na hraní her po síti s hromadným skype hovorem také kolem 4Mbit. V naší síti tuto prostupnost linky neomezujeme a tak přes 5GHz pásmo lze v klidu dosahovat i 40Mbit v závislosti na čistotě frekvenčního pásma, průměr je kolem 20Mbit .

Můj poskytovatel mi napsal, že abych mohl  využívat vyšší rychlost, musím si zakoupit nové klientské zařízení...jak se k tomu mám postavit???

Jelikož se mě na to ptá více a více lidí, tak jsem se zde rozhodl napsat svůj názor. Jelikož je nás poskytovatelů v Ústí n.L. jako hub po dešti a čistého frekvenčního pásma jako šafránu, tak zásadně nevidím moc velký úspěch se zvýšením rychlosti pouhou výměnou klientské jednotky. Hodně uživatelů nezná rozdíl mezi 2,4GHz a 5GHz, natož rozdělení 5GHz A, A/N, A/C..... Technologie A/C je dnes nejnovější a nabízí  největší prostupnost. Tyto informace si zdatný uživatel najde na internetu (wikipedie) a i zjistí proč tomu tak je. Je dobré říci, že jde jednoduše o zabranou šířku frekvenčního pásma např. 20, 40 nebo 80 MHz. Technologie nových jednotek umí využívat A/C  tedy až 80MHz. Tímto vlastně zaberete 4 frekvence po 20MHz. Jelikož pro venkovní využití může poskytovatel použít frekvence 5470 - 5725 MHz (dle všeobecného oprávnění ČTÚ) a nějakého maximálního výkony na danou šířku pásma. Všeobecně používaná šířka je 20MHz. Takže odpověď zní NE, nemá smysl si kupovat novou jednotku, když je to stejně omezeno úřadem a prakticky Vám to rychleji nepojede. Pokud je jednotka stará, tak nemusí  být v dobré kondici (Mikrotik trpí na kondenzátory) a je potřeba jí vyměnit nebo se pokusit opravit. Pokud, ale jednotka jede bez výpadků a chyb doporučuji neměnit.  Poskytovatel Vám  tedy chce spíše prodat nový kus, aby měl zisk a nové kompatibilní zařízení v síti, které zaplatí zákazník. Stejně tak znám případy, kdy konkurenční poskytovatel tvrdil zákazníkovi, že mu odešla jednotka a musí si koupit novou. Naštěstí dotyčná paní se nenechala oklamat a na stejné jednotce funguje dodnes, i když u jiného ISP. Poskytovatel tuto situaci řešil neustálými hovory kde nabízel jeden rok internetu zdarma výměnou za mlčenlivost. :-) Nezdařilo se :-))))

Doporučuji  Vám všem , abych při problémech s jednotkou, jste byli přítomni testování u Vás doma a technik Vám vysvětlil v čem je skutečně problém.


NÁŠ SEN..

Našim snem je poskytovat to nejlepší připojení co jen jde za nízké ceny a udržet si přátelský přístup ke všem  zákazníkům


NASTAVENÍ SÍTĚ A POŠTOVNÍHO KLIENTA

Pro použití  emailoveho klienta musíte vyplnit níže uvedené údaje.
Server příchozí pošty POP3: dle poskytovatele emailu (např. pop3.seznam.cz)
Server odchozí pošty SMTP: dle poskytovatele emailu (např. smtp.seznam.cz)  port: 25

Pro nastavení  internetového připojení:
Nastavení internetového připojení  provádí provozovatel sítě přimo v klientské jednotce na základě požadavku zákazníka. Pokud je jednotka nastavena pro automatické přidělování IP adres (dle DHCP serveru), tak zákazík na svém PC nemusí nic nastavovat.

NASTAVENÍ PLAYSTATION PS4

Pokud používáte herní konzoli Playstation a nefunguje Vám hra Multiplayer a chcete pařit po síti s jinými hráči, tak je nutné ve vašem domácím routeru povolit určité porty pro IP adresu Vašeho PS4. Nejprve zjistěte jakou IP adresu Váš router přidělil Vašemu PS4.
Postup je následující: v menu PS4   "Settings" najděte položku "Network" poté "View Connection Status". V následujícím výpisu zjistíte IP adresu (IP address) Vašeho PS4 a MAC adresu (POZOR záleží jak máte PS4 připojen Wifi / Kabel - zapamatujte se správnou MAC adresu) . To si zapamatujte, protože je budete potřebovat.
Teď se musíte přihlásit do  Vašeho domácího routeru.
1) Běžná IP adresa je 192.168.0.1 nebo 192.168.1.1 (pokud ani to nejde - koukněte se jaká je na Vašem PC Brána / Gateway. To je pak ta správná IP adresa Vašeho routeru).
2) Přihlašte se pomocí jména a hesla (Např. admin / admin)
3) Vyhledejte v menu DHCP - Client IP reservation
4) Do tabulky přidejte Váš  PS4 způsobem   IP a MAC a uložte (Router poté bude stále této MAC adrese přidělovat stejnou zadanou IP adresu)
5) Najděte v menu položku PORT FORWARDING. (obvykle ve Firewallu)
6)  Do této tabulky je nutné vložit následující porty přiřazené k IP adrese PS4:
TCP: 80, 443, 1935, 3478, 3479, 3480
UDP: 3478, 3479, 3480

Je to trochu o datlování  téměř stejných řádku, ale pokud to napíšete a uložíte správně, tak Vám PS4 bude dobře fungovat.

POKUD INTERNET NEJDE NEBO JE POMALÝ

1) Pokuste se o opravu vlastní silou -  restartujte Váš PC/Router/Jednotku na střeše  (POZOR Restartem se myslí vypnout a zapnout ze zásuvky)
2) Pokud bod č.1 nepomohl zkuste následující
   - ve Windows stiskněte START a napište příkaz "cmd" - Windows Vám najde příkazovou řádku, kterou spusťte
   - do této řádky (ať už kurzor blibá kdekoliv) napište příkaz "ping 8.8.8.8" a stiskněte Enter
  Pokud dochází k výpisu řádků kde na jejich konci je hodnota uvedenáv "ms"  např. 20ms, tak spojení funguje a pravděpodobně je z naší strany vše v pořádku.
  Pokud i přes odezvu Vám internet nejde nebo je ve výpisu hodnota "host nepřipojen" nebo je odezva nadměrně vysoká např. 500ms, kontaktujte nás a mrkneme na to.
3) Myslete také na to, že internet může být pomalý, protože Váš PC nebo zařízení (tablet, mobil, apod) nemá dostatečnou pamět nebo výkon a je vytížen nějakým vnitřním procesem (Vytížení paměti, CPU nebo HDD je na 100%). Při takovém vytížení  zkrátka o dost délé trvá než-li zařízení Váš požadavek zpracuje a odpoví. Aktuální vytížení PC najdete pod stisknutím kláves ALT+CTRL+DEL  v nabídce "Spravce úloh". Tam zjistíte co je aktuálně vytížené a třeba i jaký proces za vytížením stojí.
4) Pamatujte, že pokud využíváte na notebooku kabelové, ale i wifi připojení, stává se, že připojení internetu padá. Jednoduše dochází ke kolizi IP.

JAK SI ZMĚŘIT RYCHLOST A PŘÍPADNĚ NAHLASIT PROBLÉM S PŘIPOJENÍM

K měření rychlosti dnes lze využívat různé nezávislé servery. Pokud Váš poskytovatel tvrdí, že pouze on má na stránkách ten správný měřič rychlosti, tak zbystřete....něco tu může smrdět :-)
Mezi nejpoužívanější servery patří například www.rychlost.cz , www.adsl.cz apod. Je velice důležité si uvědomit pár základních věcí:
Pokud měříte rychlost, měřte jí přes kabel a to nejlépe na kabelu vstupním do Vašeho routeru tzn. PC připojte přímo na kabel od antény. Důvod je jednoduchý, dnes  spousta lidí měří rychlost přes mobil resp. přes svůj domácí wifi router, ale už nikdo nepřemýšlí nad tím jak je daleko od routeru, zda-li nemá zarušenou svou wifi síť, jak je na tom router co se týče spolehlivosti apod. Abychom eliminovali tyto nežádoucí vlivy na měření rychlosti, proto je pro poskytovatele předávacím místem wireless interface Vaší  jednotky umístěné na střeše. Ethernetový port Vaší jednotky, také může zazlobit, ale vadná jednotka je až to poslední co se zkouší.  Jednoduše poskytovatel neručí  a ani nemůže ručit za způsob provedení Vaší wifi sítě u Vás doma.

Zjednodušeně:
1) připojte se na kabel od antény
2) v PC si zadejte adresu měřiče třeba www.rychlost.cz
3) na stránce najdete tlačítko "spustit test" nebo podobné
4) vyčkáte než se test dokončí a ukáže Vám hodnoty odezvy v ms (čím menší tím lepší) a rychlosti pro stahování a odesílání v Mbps (čím větší tím lepší)


Poznámka: ujistěte se, že zařízení na kterém měříte rychlost je připojeno k přijímací jednotce (anténě) jako jediné a pouze přes kabel bez jakýchkoliv zařízení na trase (switche, jiné routery apod). Dále prosím sledujte na síťové kartě, nebo v systému zda-li zrovna nedochází ke skrytému stahování dat (typicky aktualizace Windows a jiných aplikací).

Pokud jsou hodnoty špatné jako je vysoký ping (odezva) nebo rychlost je až nezvykle pomalá, tak využijte kontaktu co máte na poskytovatele a sdělte mu problém s připojením. V mém případě stačí SMS s popsáním problému, jménem a adresou. Problém zpravidla řešíme hned (případně hned jak je to možné).

JAK JE TO S VÝPOVĚDÍ SLUŽEB

Ačkoliv výpověď nebo lépe řečeno ukončení poskytování služeb sítě Bishboun.net není častým jevem i nám se stalo, že zákazník odešel. Celkem 5 zákazníků využilo nabídky konkurence z čehož jeden se opět vrátil zpět, dva zákazníci ukončili služby z důvodu přestěhování do lokality kde naše síť není dostupná a zbylí dva využívají jiného operátora.
Ale teď ta hlavní informace. V naší síti stačí zvednout telefon nebo napsat email a o ukončení prostě zažádat. Pokud to stihnete před vystavením  dalšího dokladu je to lepší pro Vás. Pokud byl vystavený doklad, který ještě nebyl uhrazen, prosím uhraďte ho a to je vše. Důležité je, abych o ukončení věděl a nevystavoval další doklady.


Proč musí poskytovatel internetu zveřejnit rychlosti, odchylky, smlouvy.

Každý poskytovatel internetu musí zveřejnit rychlosti, odchylky, podmínky a návrh smlouvy dle všeobecného oprávnění ČTÚ č. VO-S/1/08.2020-9. Já osobně rozumím myšlence ČTÚ, neboť tímto chce více chránit koncové zákazníky....ALE má to bohužel můj cejch "naprosté a nepromyšlené blbosti". Čtěte níže a vysvětlím Vám můj pohled na celou věc.

Jsem poskytovatelem internetu více jak 10 let. Za celou dobu jsem síť budoval tak jak bych si sám přál, aby fungovala nejlépe pro mě z pohledu koncového zákazníka. Z tohoto důvodu například nemám smlouvy s koncovým zákazníkem, ale vypisuje se tzv. REGISTRACE obsahující to nejnutnější co je třeba pro fakturaci a identifikaci koncového zákazníka v síti. Mám pocit, že je to nejlepší řešení. Zákazník se může rozhodnout jestli chce či nechce být v síti od nového měsíce pouze tím, že mi to oznámí platbou na další období. Sám bych nechtěl, abych musel platit internet jen proto, že jsem na začátku podepsal smlouvu na xx měsíců a horko těžko jí vypovídal. To je praktika subjektů, kteří mají smlouvy postavené tak, aby se v tom člověk ztratil. Možná se to ČTÚ nelíbí, ale smlouvy mít prostě nebudu.

Další věcí je zveřejnění inzerované, maximální, běžné a minimální rychlosti a s tím spojenou odchylkou. Velice se mi nelibí, že ČTÚ mi "kecá" do podnikání aniž by měl prakticky podchycené vlastnosti. Jde například o to, že jsem měl uvedeno na stránkách, že rychlost je NEOMEZENÁ poskytovatelem. To v mém podání znamená, že vyjma nezaplacené faktury se rychlost ke koncovému zákazníkovi neomezovala na vstupní jednotce. Záleží totiž na spoustě faktorů nad kterými si ČTÚ příliš hlavu neláme a požadují zveřejnit numerickou hodnotu rychlosti. Zkrátka každý zákazník bydlí na jiném  a jedinečném místě od vysílače. Zákazník by měl vědět, že ten kdo bydlí přímo u vysílače bude mít jistě lepší signál než ten, který je 2 km od vysílače. Asi nemusím vysvětlovat, že zákazník i vysílače a třeba i připojený na kabelu bude mít kvalitnější službu než ten co je daleko. Protože já toto vím, nenabízím rychlosti jak blázen nýbrž připojení, které ovšem díky fyzikálním vlastnostem je v každém místě jiné a tedy nelze paušalizovat na webových stránkách rychlost, která bude dostupná všem zákazníkům stejně. Jistě mohl bych to udělat podle nejslabšího zákazníka, ale ruku na srdce....nevypadalo by to blbě??? Každý zákazník na začátku dostává testovací období až dvou měsíců zdarma včetně zapůjčené instalace zdarma. Zákazník si službu vyzkouší a pokud je spokojen s vlastnostmi připojení, tak si zařízení odkoupí. Zákazník dobře ví do čeho jde a nekupuje zajíce v pytli. ČTÚ chce ochránit zákazníka (dost možná na popud nespokojených zákazníků jistého operátora) a nastavit poskytovatelům taková pravidla, aby zákazník věděl "od kdy" může službu reklamovat. Mě se prostě takto udělaná pravidla nelíbí z níže uvedených důvodů:

1) Každý zákazník si dnes může měřit rychlost na různých serverech, avšak já jako poskytovatel nemohu ovlivnit kde si daný zákazník rychlost měří. Správně by se rychlost měla měřit hned na vstupu do domu tzn. na ethernet portu jednotky na kabelu. Zkušenosti které mám, jsou ovšem takové, že zákazník reklamuje pomalý internet, který si změřil na zahradě před domem přes wifi daleko od svého routeru. Toto prostě poskytovatel nemůže ovlivnit.

2) Spousta zákazníků využívá k serfování po internetu ne vždy IT techniku v dobré kondici. I kdyby zákazník měřil rychlost na kabelu u jednotky, tak výsledky mezi dobrou a špatnou IT technikou bývají i 90%. Viz notebooky s malou pamětí, pomalým procesorem, plným HDD apod. Opět věc, která dává zákazníkovi hůl do ruky na poskytovatele.

3) Již se mi stalo, že mi konkurence zarušila spoj. Výsledek zarušení je fatální. Spoj který je k zákazníkovi veden vzduchem ve volném pásmu začne při sebemenším náznaku zatížení padat a zákazník je stále dokola odpojován a připojován k internetu. Rychlosti v těchto případech mohou být 0,01 Mb/s což je mnohonásobně méně než je uváděna minimální rychlost, kterou ČTÚ požaduje zveřejnit a dodržovat. I když by měl každý poskytovatel dodržovat všeobecná oprávnění, tak se to dít nemusí. Konkurence Vás pošle k šípku a nezajímá jí , že jste na frekvenci byl dřív a podle oprávnění tedy máte přednost. Kdo kde byl dřív a odkdy se neeviduje a konkurence může takových prohlášení, že to byly zrovinka oni nakreslit na papír kolik chtějí. Řeknete si, že když teda konkurence frekvenci neuvolní, tak máte právo na řešení sporu přes ČTÚ. Protože ovšem ČTÚ ví, že nikdo nic nedokáže, tak Vám řeknou "No to víte, to 5Ghz pásmo je takový klondajk" a dají od sporu ruce pryč. Přičemž, ale chtějí, aby koncový zákazník mohl reklamovat onu rychlost, ale nejsou schopni se za Vás postavit. 

4) Z logiky věci... šli by jste sami do místa kde nemáte signál na volání a zkoušeli jste internet jen proto, aby jste ho mohli reklamovat?

Příkladů proč se mi postup ČTÚ nelíbí bych mohl psát více a tak se prosím nezlobte, ale pod pohrůžkou pokuty musím mít tyto nesmysly ČTÚ uvedené na webu. Třeba jde o likvidaci malých poskytovatelů....kdo ví.