jak to je..

Pásmo: 

Síť Bishboun.net  funguje na technologii wifi v pásmu 5GHz. Jelikož je dnes situace s volným pásmem  žalostná, je dobré si uvědomit, že "vzduchem" připojení moc garantovat nejde, tedy alespoň ne 100% rychlost. Jsou lokality kde při naskenování frekvenčního pásma zjistíte i 80 - 100 různích SSID  a mnohdy je i 5 různých ISP na stejné frekvenci. Rušení signálu tedy může být obrovské i při krásné viditelnosti.  Nadruhou stranu se snažíme s konkurencí vycházet a nerušit si  spoje. Ikdyž se to nemusí podařit vždy.

Rychlost:

Každý zákazník má svou rychlost a o tu se samozřejmě s nikým nedělí. Limity bezdrátového připojení jsou např. dostupnost a kvalita signálu v dané lokalitě, limit vstupní konektivity, maximální propustnost páteřních spojů.  Ono číslo (např 20Mbps) ,které si měsíčně platíte je maximální propustnost, která je nastavena v hlavní řídící jednotce a udává "KAM AŽ LZE".  Každopádně v naší síti se snažímě o to, aby každý měl nakoupenou propustnost průchozí až na klientskou jednotku. Jsou i ISP co Vám "rychlost skutečně odesílají", ale už je nemusí trápit to zda-li vy jí chytíte. S propustností samozřejmě souvisí i starý trend omezovaní  rychlosti jako je FUP, Systém priorit, apod. Chápu jiné ISP proč tento krok dělají - jednoduše potřebují do daného spoje nacpat co nejvíce uživatelů a to tak aby jim jeden stahovač neobsadil  celou páteř a zbytek lidí se může jit klouzat, protože se jim bude kousat i rádio. FUP známe u každého operátora, stáhnete nějaký balík dat a když ho přečerpáte tak se omezí rychlost na minimum (nebo se úplně vypne). Systém priorit je řekněme chytřejší řešení. Zjednodušeně to funguje tak, že ISP Vám dovoluje ve svém provozu serfovat a sem tam si něco malého stáhnout. Pokud ovšem například ve špičce začnete stahovat veliký balík dat, tak Vás systém automaticky po stažení  určité velikostí dat v daném spojení omezí třeba na 30% Vámi nakoupené rychlosti (třeba z nakoupených 10Mbps na 3Mbps). Nicméně až si dotyčný stáhne onen film v Ultra HD kvalita tak mu systém opět rychlost zvedne a zákazník ani nic poznat nemusí. V těchto případech ani tedy nechápu proč nabízejí  30Mbit přípojení. Člověk co si takovou propustnost linky kupuje jí určitě nechce na serfování a poslech rádia. Ale budiž.  V naší síti neomezujeme propustnost linky k zákazníkovi.

Proč nenabízíme rychlost 1000Mbit/s ???

Jednoduše proto, že je to blbost.  Důvody jsou jednoduché a prosté.

- hlavním důvodem proč jiní poskytovatelé nabízejí takovéto rychlosti, je že ono kouzelné číslo 1000Mbit/s, 1Gbit/s apod. se prostě lépe prodává. Zákazník si tedy kupuje pouze onu teoretickou možnost, kterou zaplatí, nicméně ji z 99,99%  nikdy nevyužije. Pokud si tedy zákazník chce koupit tuto rychlost a využívat ji, měl by znát odpovědi na následující jednoduché otázky... 1) Mám vůbec v PC síťovou kartu, která umí 1000/100/10 Mbit????? Většina počítačů, který má běžný internetový konzument doma umí pouze 100/10.  2) Využívám já nebo můj poskytovatel připojení technologii , která mě, ale i třeba sousedům v domě poskytne onu rychlost???? Ruku na srdce, pro poskytovatele je nejlepším řešením  namontovat mikrovlný spoj např. 1,2Gbit/s a připojit na něj 20 bytu. Už teď víte, že 1Gbitu by tedy docílil pouze jeden uživatel. Málokterý poskytovatel je schopen zasednout k rýsovacímu prknu, najmou lidi, projít úřednickým kolečkem  a hlavně zafinancovat optické rozvody (bavíme se o milionech Kč). Konkrétně v Ústí n.L. bych věděl  max o 3 firmách, které se výhradně zaměřují na panelové domy. Pokud Vám někdo nabízí optiku a zároveň by rád na střechu umístil anténu.....nevěřte mu ani slovo...optika to není!! :-) 3) Využijete 1000Mbitovou rychlost z běžně používaných serverů (uloz.to, youtube, apod)??? Ani náhodou!!!! Důvodem je hlavně to, že i tyto servery, kam se připojují tisíce, deseti tisíce  a více uživatelů mají také omezenou rychlost svého připojení v řádu xGbitů. Internetová síť by se dala přirovnat  k řetězu tzn. internet a stahování Vám půjde pouze tak rychle jaký bude ten nejslabší článek řetězu (1-vlastní síťová karta, 2-technologie jakou jste připojeni, 3-rychlost jakou Vám dovolí server, ze kterého stahujete) Pokud jste na aspoň jednu otázku odpověděli  NE, tak věřte, že 1000Mbit pro Vás nemá, žádný smysl a Váš poskytovatel Vám chce pouze prodat pěkné "číslo".

Kdy má tedy smysl 1000Mbit v síti??? Například v domácí síti, když si koupíte domu NAS server na zálohu svých dat, nebo prosté úložiště filmů. Pak s chytré TV můžete rovnou z NASky sledovat i film v Ultra HD kvalitě bez zakousnutí obrazu. Závěrem Vám chci říci, nenechte se obalamutit. Pro normálního serfujícího uživatele postačuje 4Mbit. Na IPTV je minimum 3Mbity ovšem ideálně 10Mbit, na hraní her po síti s hromadným skype hovorem také kolem 4Mbit. V naší síti tuto prostupnost linky neomezujeme a tak přes 5GHz pásmo lze v klidu dosahovat i 40Mbit v závislosti na čistotě frekvenčního pásma, průměr je kolem 20Mbit .

Můj poskytovatel mi napsal, že abych mohl  využívat vyšší rychlost, musím si zakoupit nové klientské zařízení...jak se k tomu mám postavit???

Jelikož se mě na to ptá více a více lídí, tak jsem se zde rozhodl napsat svůj názor. Jelikož je nás poskytovatelů v Ústí n.L. jako hub po dešti a čistého frekvenčního pásma jako šafránu, tak zásadně nevidím moc velký úspěch se zvýšením rychlosti pouhou výměnou klientské jednotky. Hodně uživatelů nezná rozdíl mezi 2,4GHz a 5GHz, natož rozdělení 5GHz A, A/N, A/C..... Technologie A/C je dnes nejnovější a nabízí  největší prostupnost. Tyto informace si zdatný uživatel najde na internetu (wikipedie) a i zjistí proč tomu tak je. Je dobré říci, že jde jednoduše o zabranou šířku frekvenčního pásma např. 20, 40 nebo 80 Mhz. Technologie nových jednotech umí využívat A/C  tedy až 80MHz. Tímto vlastně zaberete 4 frekvence po 20MHz. Jelikož pro venkovní využití může poskytovatel použít frekvence 5470 - 5720 Mhz (dle všeobecného oprávnění ČTÚ) a nějakého maximálního výkony na danou šířku pásma. Všeobecně používaná šířka je 20MHz. Takže odpověď zní NE, nemá smysl si kupovat novou jednotku, když je to stejně omezeno úřadem a prakticky Vám to rychleji nepojede. Pokud je jednotka stará, tak nemusí  být v dobré kondici (Mikrotik trpí na kondenzátory) a je potřeba jí vyměnit nebo se pokusit opravit. Pokud, ale jednotka jede bez výpadků a chyb doporučuji neměnit.  Poskytovatel Vám  tedy chce spíše prodat nový kus, aby měl zisk a nové kompatibilní zařízení v síti, které zaplatí zákazník. Stejně tak znám případy, kdy konkurenční poskytovatel tvrdil zákazníkovi, že mu odešla jednotka a musí si koupit novou. Naštěstí dotyčná paní se nenechala oklamat a na stejné jednotce funguje dodnes, ikdyž u jiného ISP. Poskytovatel tuto situaci řešil neustálými hovory kde nabízel jeden rok internetu zdarma výměnou za mlčenlivost. :-) Nezdařilo se :-))))

Doporučuji  Vám všem , abych při problémech s jednotkou, jste byli přítomni testování u Vás doma a technik Vám vysvětlil v čem je skutečně problém.

náš sen..

Našim snem je poskytovat to nejlepší připojení co jen jde za nízké ceny a udržet si přátelský přístup ke všem  zákazníkům

Nastavení sítě a poštovního klienta

Pro použití  emailoveho klienta musíte vyplnit níže uvedené údaje.
Server příchozí pošty POP3: dle poskytovatele emailu (např. pop3.seznam.cz)
Server odchozí pošty SMTP: dle poskytovatele emailu (např. smtp.seznam.cz)  port: 25

Pro nastavení  internetového připojení:
Nastavení internetového připojení  provádí provozovatel sítě přimo v klientské jednotce na základě požadavku zákazníka. Pokud je jednotka nastavena pro automatické přidělování IP adres (dle DHCP serveru), tak zákazík na svém PC nemusí nic nastavovat.

Nastavení Playstation PS4

Pokud používáte herní konzoli Playstation a nefunguje Vám hra Multiplayer a chcete pařit po síti s jinými hráči, tak je nutné ve vašem domácím routeru povolit určité porty pro IP adresu Vašeho PS4. Nejprve zjistěte jakou IP adresu Váš router přidělil Vašemu PS4.
Postup je následující: v menu PS4   "Settings" najděte položku "Network" poté "View Connection Status". V následujícím výpisu zjistíte IP adresu (IP address) Vašeho PS4 a MAC adresu (POZOR záleží jak máte PS4 připojen Wifi / Kabel - zapamatujte se správnou MAC adresu) . To si zapamatujte, protože je budete potřebovat.
Teď se musíte přihlásit do  Vašeho domácího routeru.
1) Bězná IP adresa je 192.168.0.1 nebo 192.168.1.1 (pokud ani to nejde - koukněte se jaká je na Vašem PC Brána / Gateway. To je pak ta správná IP adresa Vašeho routeru).
2) Přihlašte se pomocí jména a hesla (Např. admin / admin)
3) Vyhledejte v menu DHCP - Client IP reservation
4) Do tabulky přidejte Váš  PS4 způsobem   IP a MAC a uložte (Router poté bude stále této MAC adrese přidětovat stejnou zadanou IP adresu)
5) Najděte v menu položku PORT FORWARDING. (obvykle ve Firewallu)
6)  Do této tabulky je nutné vložit následující porty přiřazené k IP adrese PS4:
TCP: 80, 443, 1935, 3478, 3479, 3480
UDP: 3478, 3479, 3480

Je to trochu o datlování  téměř stejných řádku, ale pokud to napíšete a uložíte správně, tak Vám PS4 bude dobře fungovat.

Pokud internet nejde nebo je pomalý

1) Pokuste se o opravu vlastní silou -  restartujte Váš PC/Router
2) Pokud bod č.1 nepomohl zkuste následující
   - ve Windows stiskněte START a napište příkaz "cmd" - Windows Vám najde příkazovou řádku, kterou spusťte
   - do této řádky (ať už kurzor blibá kdekoliv) napište příkaz "ping 8.8.8.8" a stiskněte Enter
  Pokud dochází k výpisu řádků kde na jejich konci je hodnota uvedenáv "ms"  např. 20ms, tak spojení funguje a pravděpodobně je z naší strany vše v pořádku.
  Pokud i přes odezvu Vám internet nejde nebo je ve výpisu hodnota "host nepřipojen" nebo je odezva nadměrně vysoká např. 500ms, kontaktujte nás a mrkneme na to.

Dokumenty ke stažení

ČTU - uvěřejnění typů rozhraní v .pdf  ke stažení zde.